FUMIGÁCIA

V prípade fumigácie je definovaná a dostatočne plynotesná miestnosť ošetrená toxickým plynom, aby sa bojovalo proti škodcom. Keďže ide okrem anoxie o toxické plyny (napr. oxid uhličitý), sú potrebné špeciálne bezpečnostné opatrenia. Fumigácia je bežná pri skladovaní organických materiálov (napr. sklad obilia, v prístavných skladoch, silách, mlynoch) a predmetov (napr. umeleckých pokladov v kostoloch a múzeách) a pri dezinsekcii zo zdravotných dôvodov a podľa karanténnych predpisov rastlinného materiálu.

Používanie účinných plynov na dôkladnú kontrolu škodcov v skladovaných plodinách, vo farmárskych a komerčných skladoch a v potravinárskych a krmivárskych závodoch je známa prax už viac ako sto rokov. Kvôli týmto plynom, ktoré sú zvyčajne aj toxické pre prírodu, zvieratá a ľudí, je potrebná vysoká odbornosť zo strany užívateľa. Keďže ide o nakladanie s chemikáliami, platia ustanovenia zákona o chemikáliách a vyhlášky o nebezpečných látkach, ktorá komplexne pojednáva o predpisoch na nakladanie s týmito nebezpečnými látkami. Osoby zodpovedné za fumigáciu (vedúci fumigácie) musia dodržiavať príslušné zákonné ustanovenia a absolvovať príslušné špeciálne školenie . Prax fumigácie sa v priebehu rokov rozšírila do širokej škály priemyselných odvetví a aplikácií.

Odkedy vstúpil do platnosti Montrealský protokol o ochrane ozónovej vrstvy v zemskej atmosfére, hľadala sa náhrada za brómmetán (metylbromid), ktorý sa kedysi takmer všeobecne používal ako pesticíd. Podobne široko a efektívne účinnú náhradu pre všetky oblasti použitia brómmetánu sa nepodarilo nájsť. V jednotlivých krajinách sa však zaviedli rôzne alternatívne metódy a schválenia náhradných plynov.



Čo treba brať do úvahy pri fumigácii?

Fumigácia na ochranu plodín sa používa ako bežný zdroj na celom svete. Zozbierané plodiny sa splyňujú, aby sa po napadnutí úplne zničili škodcovia a zabezpečila sa tak trvanlivosť tovaru pred prepravou a ďalším spracovaním. Medzi ekonomicky obzvlášť významných škodcov patrí hmyz, roztoče, potkany a myši. V prípade hromadného zamorenia môžu spôsobiť, že zásoba nebude požívateľná a výrazne zníži alebo dokonca zničí jej trhovú hodnotu. Strata plesní môže byť výsledkom napadnutia hmyzom a môže zvýšiť straty. Typ vykonanej fumigácie závisí od podnebia, miesta zamorenia, zamorených rastlinných produktov, logistických podmienok prostredia a tiež od neskoršieho plánovaného použitia tovaru. Rozhodujúci význam má znalosť fumigátora o škodcoch, ktorí sa majú kontrolovať. Nevyhnutné sú základné biologické znalosti o ich návykoch, rýchlosti vývinu, potenciáli poškodenia a citlivosti na chemické činidlo. Niektoré fumiganty vyžadujú splnenie určitých podmienok, aby sa zabezpečila ich účinnosť, pretože napríklad pri nízkych teplotách alebo vysokej vlhkosti nie sú účinné alebo sú účinné len čiastočne.

Len správny výber fumigantu a jeho primerané a zamýšľané použitie vedie k účinnej kontrole. Účinnosť fumigantu proti patogénom, ktoré sa majú kontrolovať, a jeho vývojové štádiá, ako aj správanie rezíduí sa musia vopred otestovať v rámci schvaľovacieho procesu.

Keďže vo svete sa používajú veľmi odlišné typy skladovania, musí byť tomu presne prispôsobená technológia splyňovania na mieste. Skladovanie obilia môže byť rôzne, napríklad medzi okrajovo schátranými sýpkami, veľmi kvalitnými plynotesnými silami, prízemnými haldami uzavretými plynotesnou fóliou až po plynotesne zakryté big bagy, stohy vriec alebo zapečatené námorné kontajnery resp. vysokotlakové systémy CO 2 .

Fumigáciu zvyčajne vykonávajú na mieste certifikované fumigačné spoločnosti špecifické pre danú krajinu a certifikovaní odborníci (fumigátori) ako službu. Preventívne opatrenia na dodržiavanie bezpečnosti práce a ochrany životného prostredia sú veľmi rozsiahle a majú veľký význam. Závisí od optimálneho utesnenia všetkých netesností v budove, ktorá sa má fumigovať, od bezpečných vzdialeností od priľahlých obytných a pracovných priestorov a iných opatrení, ako je vetranie prispôsobené klimatickým a environmentálnym podmienkam a uvoľňovanie plynu po uplynutí doby expozície. . Pracovníci vykonávajúci fumigáciu potrebujú počas fumigácie a po nej optimálne osobné ochranné prostriedky.

Na účely kvality sa musí určiť koncentrácia plynu v fumigovanom objekte alebo v upravovanom tovare. Pracovná oblasť, v ktorej sa počas procesu plynovania a vetrania nachádza personál , musí byť monitorovaná aj meracou technikou. Emisia sa v jednotlivých prípadoch zaznamenáva aj pomocou meraní koncentrácie v bezprostrednej blízkosti zadymovaného objektu.

Špeciálnym prípadom je fumigácia mlynov na obilie, ktoré sa v súčasnosti fumigujú ako prázdne budovy, ktoré boli zbavené zásob, pretože fluorid sírový, povolený na tento účel, by zanechával neprípustne vysoké zvyšky fluoridu v múke, ktorá bola tiež fumigovaná v dopravných systémoch a skladoch. oblasti.

Na zabezpečenie účinnosti sa musí vo všeobecnosti udržiavať určitá minimálna koncentrácia fumigantu počas definovaného časového obdobia. V závislosti od fumigantu môžu byť potrebné vysoké koncentrácie medzi 10 g/m³ a 100 g/m³ na účinné ničenie škodcov. Pri splyňovaní veľkých objemov až do 100 000 m³ sú aplikačné množstvá zodpovedajúco vysoké.



Fumigácia budov a iných objektov

Fumigácia budov a iných objektov sa vykonáva na základe širokej škály požiadaviek. Východiskovým bodom pre väčšinu fumigácií je zamorenie budovy škodcami, ktoré sa vracia k zamoreniu skladovaného tovaru alebo dreveného vybavenia. Zamorenie sa môže rozšíriť na trhliny, štrbiny, chybné podlahy, stropné oblasti, obklady, stroje atď., v ktorých sa môžu škodcovia ukryť. O vážne napadnutie škodcami ide vtedy, keď sú sprevádzané potenciálnym poškodením častí stavebnej konštrukcie, ako je napadnutie dreveného krovu. Fumigácia sa okrem iného používa aj na boj proti škodcom v potravinárskych prevádzkach, pekárňach, kuchynských priestoroch a tiež v obytných priestoroch (napr. mosadz, škodcovia). Individuálne napadnutý nábytok, napadnutý drevený z. T. starožitné umelecké predmety pred ich reštaurovaním a uložením v múzeách môžu byť fumigačné predmety.

Aby sa budovy zadymovali, tieto sa vopred veľmi starostlivo utesnia.V niektorých prípadoch sa používajú veľké plynotesné stany podobné cirkusovým stanom, aby sa dosiahla účinná fumigácia a zároveň sa zabránilo šíreniu fumigantu do okolia.

Lietadlá alebo lode, ktoré sú zamorené škodcami, ako sú potkany alebo myši, alebo ktorým hrozí napadnutie škodcami, sa pred otvorením alebo vyložením v prístave príchodu tiež fumigujú. Aj tu je dôležitá účinná fumigácia, pri ktorej treba napadnutú konštrukciu sanovať až do najmenšieho kútika, aby bolo zaručené 100% usmrtenie škodcov.

Niektoré z menších predmetov sú splynované v plynových komorách.



Fumigácia pôdy a koreňov rastlín

Fumigácia pôdy a koreňov rastlín sa používa na to, aby bolo možné pestovať určité plodiny, ako je ovocie a zelenina, napriek prítomnosti miestnych škodcov prenášaných v pôde. Na tento účel sú plochy pestovania pokryté špeciálnymi fóliami. Plyny sa zavádzajú do pôdy pomocou špeciálnej poľnohospodárskej techniky s cieľom zabrániť škodcom, ako sú hmyz, jeho larvy, červy a háďatká, aby poškodzovali koreňový systém rastlín a poškodzovali ich úrodu. Pri tejto technike sa teraz používajú pomaly sa odparujúce kvapaliny, aby sa dosiahol požadovaný dlhodobý účinok a aby sa minimalizovalo nákladné následné dávkovanie.

Časť tejto technológie sa používa aj v skleníkoch. Pri nedostatočnom vetraní sa tu môžu vytvárať koncentrácie škodlivé pre človeka. V tomto prípade sa do skleníka smie vstúpiť len s vhodnou ochranou dýchacích ciest a musia sa dodržiavať preventívne opatrenia ako pri vstupe do stiesnených priestorov .



Fumigácia námorných kontajnerov

Od nadobudnutia platnosti ISPM 15 sa v čoraz väčšom počte krajín a na rýchlo rastúcom počte kontajnerov vykonávala fumigácia najmä námorných kontajnerov, aby boli v súlade s karanténnymi nariadeniami dovážajúcej krajiny.

Nakoľko sa tovar prepravovaný v kontajneroch zvyčajne ukladá do kontajnera na drevených paletách a s ochranným krytom, môžu sa do dovážajúcej krajiny s napadnutými paletami dostať škodcovia dreva. Aby sa tomu zabránilo, tieto drevené palety môžu buď z. B. tepelným spracovaním alebo fumigantmi po určitom pomere koncentrácia-čas-teplota. Tieto fumigácie sa často vykonávajú priamo v samotnom kontajneri, takže sa fumiguje skladovaný tovar aj vnútro kontajnera. Chemikálie, ktoré sa môžu hromadiť v nádobe, nie sú len fumiganty. Komponenty naloženého tovaru z konzervačných alebo výrobných procesov môžu tiež počas prepravy unikať do vnútra kontajnera. Za účelom ochrany stojacich osôb pred možnými škodlivinami pri nutných colných kontrolách alebo pri otváraní kontajnera u príjemcu. T. môže uniknúť z fumigovaného tovaru len s časovým oneskorením, treba prijať preventívne opatrenia. Z tohto dôvodu sa v mnohých prístavoch pred otvorením kontajnera meria znečistenie ovzdušia kontaminantmi/nežiaducimi látkami podľa predpísaného vyhlásenia a zásady prevencie, aby sa predišlo nehodám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *